Če želite imeti stopnice v bivalnem prostoru in so vam všeč lebdeče stopnice, vam priporočamo, da to predvidite že v projektni dokumentaciji pri načrtovanju novogradnje. Tako imenovane »lebdeče stopnice« ali velikokrat imenovane »konzolne stopnice« se najbolje pritrdijo na armirano betonsko steno, saj nam le ta služi kot nosilec celotnega stopnišča. Pogojno in z nekaterimi tehničnimi spremembami pa se takšne stopnice lahko vpne tudi na zidane stene ali celo na steno izdelano iz siporeksa.

 

PROJEKT LEBDEČE STOPNICE

Projekt se prične v 3. gradbeni fazi, ko so določene višine med etažama, katere bomo povezali med seboj s stopnicami. Glede na izmere obstoječega  stanja se pripravi načrte za izdelavo jeklene konstrukcije. Razmerje med višino in globino velja enako kot za vsa druga stopnišča. Primerna nosilna konstrukcija ter konzole morajo zagotavljati ustrezno nosilnost ter dovolj veliko togost. Priporočeno je, da se konstrukcija izvede tako, da se vse stopnice medsebojno povezujejo, saj s tem dosežemo porazdelitev sil na več stopnic navzgor in navzdol po konstrukciji. Hkrati zagotavljamo, da v primeru izrednih razmer (potres, požar),ohranjamo stopnice kot celoto, kar je lahko življenjskega pomena. Jekleno konstrukcijo je v steno potrebo privijačiti tolikokrat, da se nosilec popolnoma nalega na osnovno površino stene. Tako narejena osnovna stopniščna  konstrukcija je pohodna in nadomesti gradbene stopnice. V primerih, da želi naročnik imeti stopnice osvetljene z led trakovi je potrebno po izdelavi jeklenega dela stopnišča do vsake stopnice pripeljati električne vodnike.  Glavni nosilec konzol se prekrije z ometom, lahko tudi z gips ploščami ali z dekorativnim kamnom.

 

IZBOR LESA TER NAČRTOVANJE OGRAJE

Za »konzolne stopnice« je primeren vsak les, ki se ga običajno uporablja za stopnice. Največkrat je izbran hrastov les, katerega se obdela na različne načine. Naročniki pogosto izberejo enak parket kot so ga uporabili za talne obloge. Iz parketnih lamel se lahko izdela po vzdržljivosti enakovredne stopnice kot so masivne. Prednost izdelave iz parketnih desk je v tem da sta barva in struktura lesa res enaka kot talne obloge in bo tudi ostala enaka,  saj bo vsa obloga sčasoma dobila enako patino. Le tega se pri kombinaciji masive in parketa ne more zagotoviti. Prednost je tudi v tem da parket deluje minimalno, medtem ko je masiva nekoliko bolj občutljiva na zračno vlago, kar občasno pokaže manjše estetske nepravilnosti, kot je pokanje ali krivljenje stopnic. Pri montaži lesenega dela stopnišča je potrebno predvideti prostor za ograjo. Izdelane stopnice morajo omogočati, da se nanje lahko pritrdi vsako ograjo. Običajno se leseni del stopnic montira v zaključni fazi objekta, ko so končana vsa druga obrtniška dela.

 

KO URESNIČIMO VAŠE ŽELJE

Lebdeče stopnice so del sodobnega interierja. Minimalistična oprema zahteva minimalistične elemente v prostoru, ki so popolnoma homogeni med seboj. Lebdeče stopnice kot take ne kraljujejo v prostoru, temveč s svojim izgledom zaokrožijo celoto in pustijo prostoru zračnost. Volumensko zasedejo najmanj prostora. S svojim nemim lebdenjem pa dajejo prostoru čaroben pridih, kar ustvarja praznično vzdušje. Ob prvem stiku s takšnimi stopnicami  ljudje največkrat vzkliknejo VAAU .

Zato bi jih lahko poimenovali kar VAAU – stopnice.

Za BarjanLine d.o.o.                                                                                    Janez Perša

Obiščite ponudnika BarjanLine d.o.o. na portalu www.adut.si in oddajte povpraševanje.

 

BarjanLine d.o.o.
Beričevo 19, 1262 Dol pri Ljubljani
07 337 47 20, 041 403 906
info@stopnicezavsakdom.si
www.stopnicezavsakdom.si